Anatomie člověka

Vystřihovánku nakreslil Ladislav Jakubčo a vydalo abc. Celkem jsou jí čtyři stránky, z toho jednu zabírá základní deska.

Model sestává z 3D reliéfu kostí, svalů a vnitřností na levé straně, 2D rozkládacího panáka vpravo a zvětšeniny srdce dole. Nápad je to velice originální a slepený se moc často nevidí. Největší zásluhu na tom asi má obtížnost stavby. Myslím tím obtížnost ve smyslu známého polského přísloví o tom, že dobře navržené modely bez chyb jsou snadné všechny a dělí se jenom na více či méně pracné :-). Díly, které bez problémů pasují, by se daly spočítat na prstech jedné ruky nešikovného dřevorubce. Skoro všude někde něco chybí nebo přebývá (ale častěji chybí, takže se to hůř napravuje), obrysy si navzájem neodpovídají, tvarování je místy bez hrubého násilí a dodatečného nastřihování nemožné a vůbec milimetr žádná míra (dva milimetry taky ne, někde i tři). Skoro jako by si autor vůbec neslepil zkušební prototyp. Jako bonus ještě redakce přebarvila základní desku nažloutle kostěným odstínem, takže modelář musí stejnou barvou natřít všechny chlopně na dílech, které byly původně stavěné na bílý podklad. Návodné kresby jsou dost malé a nepřehledné, takže je lepší postupovat podle textového návodu. No prostě takový modelářský hlavolam a cvičení :-). Ale po těžkém boji se nakonec stavba jakž takž vydařila a hotový prostorový obrázek dostal brácha medik k narozeninám.

Jediné moje úpravy jsou vyřezaný "vzduch" v podkladové desce k reliéfu a krabička z vlnité lepenky potažené tapetou. Zastřihování nepasujících dílů a rušení chlopní (malé kulaté věci radši lepím natupo) se nepočítá. Svalům, srdci a podobným pološišoidům jsem ustříhal chlopně a nahradil je jedním úzkým odstřižkem přilepeným z rubu. Žebra a lebku jsem podlepil starým nažloutlým kanclpapírem, kostlivý odstín vyšel docela hezky. Zbytek je povětšinou bez podlepování.

Základní deska se mi přes zimu samovolně vyboulila, ale to naštěstí nevadí - zepředu to neruší a zezadu jsem nalepil novou, rovnou. Poučení pro příště: v pracovně, kde relativní vlhkost vzduchu dlouhodobě přesahuje 70% a občas přeleze i osmdesátku, se geometrie udržet prostě nedá. U sestavy 3D vnitřností doporučuji udělat hltan placatý, původní roura se tam nevejde (resp. možná by se vešla, ale hrozně překáží). Dále je dobré zrušit bílé plošky okolo žaludku, plíce se stejně musí přilepit v trochu jiné poloze. Celkové rozměry jsou naštěstí v pořádku - do hrudního koše se vnitřnosti dají zasunout s bohatou rezervou na všech stranách.

Zpět

Reklamy: