Autojeřáb Liebherr LTM 1300 - 6.1

Toto je neoficiální překlad textové části návodu k modelu, který můžete najít a stáhnout např. zde. Snažil jsem se překládat co nejvěrněji, i když bych, co se týče stavby, mnoho věcí dělal jinak. Pokud by vás zajímalo jak, tak tady najdete reportáž ze stavby (lepím hóódně pomalu, takže dokončena bude až za hóódně dlouho :-) ).
Bez originálního návodu se ale určitě neobejdete, jsou v něm důležité fotky.

Abecední seznam kapitol pro rychlé hledání:
Additional material
A few words about the model
Assembling to the boom
Back
Baseweight
Baseweight post
Boogie lights
Boom cover
Boom, first section
Boom lines
Boom sections
Boom support
Box
Bumper
Cabin
Cable drum
Crane cabin
Crane housing
Cylinders
Driveline
Engine housing
Floor
General
Going to work
Hook
Hydraulic lines
Installing the ropes
Ladders
Lengths of boom sections
Loadmats
Main structure
Model pages
Real counterweight support
Rope damper
Ropedrum
Skin
Support leg
Swivel pin
Tools
Top
Traffic sign
Warm up
Weight
Wheelarches
Wheels

Úvod

Nejdřív si přečtěte návod. Až vám bude všechno jasné, vystřihněte si všechny díly pro daný krok, vytvarujte je a zkuste, jak pasují dohromady. Když sedí dobře, lepte.

Pokud narazíte na nějaký problém nebo chybu v tomto modelu, dejte mi o tom prosím vědět na mail (chriess(zavináč)vr-web.de). Pokusím se odpovědět co nejdříve.
(pozn. překl.: ještě prý můžeme napsat, pokud z pravopisných chyb v návodu dostáváme noční můry. Toho se vás ale pokusím ušetřit :-) )

Nástroje

Nůž
Lepidlo
Nůžky
Trpělivost
Hudba a dobré pití ;-). Nejradši mám... ehm, už vám bylo osmnáct?

Pár slov o modelu

Všechny míry a čísla jsou v jednotkách SI (m, cm, mm atd.). Nezapomeňte!

Díly jsou často kresleny o něco větší a je potřeba je dolícovat. To není proto, že bych vás chtěl naštvat, ale aby se zakryly případné spáry způsobené tloušťkou použitého papíru a lepenky, které používáte.

Některé stránky je třeba vytisknout víckrát (např. kola). Pročtěte si návod před začátkem stavby každé podsestavy. Podívejte se na každý krok sestavování jednotlivých dílů. Jestli vám nějaká část připadá příliš složitá, můžete si pro jistotu vytisknout náhradní. Nebo třeba pokud si myslíte, že je chyba v návodu ;-) (a napište mi...).

Všechny díly pro jeden krok by vždycky měly být v jednom rámečku.

Plochy označené X vyřízněte.

Díly v červených rámečcích jsou různé vnitřní výztuhy apod., které nebudou po slepení modelu vidět.

Šedé čáry jsou pomocné, konstrukční. Měly by pomoci s ohýbáním, vystřihováním a lepením.

Pokud je poblíž nějakého dílu velká barevná plocha a mezi nimi je červená čára, bude ta plocha tvořit zadní stranu. Vystřihněte díl i s tou plochou najednou, přehněte podle červené čáry a slepte. Načisto díl vystřihněte, AŽ lepidlo zaschne (možná bude potřeba díl při schnutí zatížit, aby se nezkroutil). Takovéto díly budou na modelu vidět z obou stran.

U šablon z vlnité lepenky jsou vyznačeny potřebné tloušťky a směr kanálků. Standardní tloušťka je kolem 3 mm. 6 a 9 mm tlusté díly vytvoříte vrstvením. Křížením kanálků dosáhnete větší pevnosti v různých směrech. Pozor, moc na lepenku při lepení netlačte, aby se kanálky nezbortily. Můžete si vytisknout druhou sadu šablon a polepit s nimi rub dílů z lepenky (pozn. překl.: v takovém případě bude dobré je tisknout zrcadlově obrácené). Také si nastříhejte pruhy obyčejného papíru a polepte s nimi viditelné okraje a hrany lepenky.
Vlnitá lepenka bude od tohoto okamžiku značena zkratkou CB.

Další materiál

Nějaký drát tlustý přibližně jako karton, který používáte (u mě 0,7 mm)
Velmi pevný drát na hák (např. z kancelářské sponky), průměr podobný
Tlusté brčko, např. od McDonalda (průměr 6,5 .. 7 mm)
Imitace lana; se vším všudy nějakých 20 m, ale minimálně 8 m, aby to nějak vypadalo

Soubory

Mainbody (podvozek, kola, kabina):27 stránek. Stranu 1 vytiskněte čtyřikrát, strany 2 a 3 dvakrát a stránku 26 dvanáctkrát.
Crane (jeřábová nástavba):18 stránek, stránky 14 a 15 dvakrát.
Weight (protiváha jeřábu):11 stránek
Templates (šablony):5 stránek


Jdeme na to

Nařežte si díly z CB podle šablon.

Budete potřebovat tyčinky o průměru 6, 6,5 a 8 mm. Můžete si je vyrobit např. namotáním papíru na špejli, hlavně aby na tom drželo lepidlo, které používáte.

6 mm:2 tyčinky délky 20 mm pro každou podsestavu protiváhy
4 tyčinky po 13 mm na hydraulické válce
6,5 mm:3 ks po 70 mm pro konec ramene jeřábu (osa ramena, zarážka, osa bubnu navijáku). Měly by přesně zapadnout do McDonaldího brčka a lehce se v něm pohybovat. Budou držet váhu celého ramene.
6,5 mm:2 kusy po 15 mm délky na osy kladek na konci ramena
2 ks po 10 mm do háku
Měly by opět dobře sedět v brčku. Jako jádro bude lepší drát, aby se lépe sestavovaly.
8 mm:4 ks po 15 mm a 4 po 70 mm na vysouvací nohy.


Vysouvací nohy

Vystřihněte jednotlivé díly (13 dílů pro každou nohu, pomocné proužky na fotce nejsou).

Slepte jádro ze tří vrstev CB. Polepte ho příslušnými čtyřmi díly, přebytky papíru ostřihněte.

Vytvarujte a slepte ostatní díly podle obrázku. Na konec nohy připojte hydraulický válec. Do obdélníkovitého C-profilu přilepeného na patce se nasune konec pístu. (pozn. překl.: pokud jeřáb na noze stojí, je konec pístu nad středem patky. Po zasunutí noh se patka musí posunout na druhý konec, aby se vešla mezi kola.)

Vnitřek patky vyplňte něčím pevným a tuhým, aby hodně unesla.

Kolem konců pístů (Ø8 mm) omotejte úzký proužek, aby držely v těch C-profilech. Ty větší proužky vlepte do konců válců. Oba konce pístu musí jít nasadit ztuha, aby písty nevypadly - v případě potřeby použijte víc proužků.
Na fotce vidíte jednu nohu se zasunutým pístem (krátká tyčinka) a druhou s vysunutým (dlouhá tyčinka). Patka musí jít po konci pístu posouvat!
Alespoň ta krátká (zasunutá) tyč by měla držet a nevypadnout. Dlouhá tyč nevypadne, protože na ní bude ležet váha celého jeřábu, ale čím těsnější uložení, tím bude jeřáb stabilnější.

Nastříhejte si 100 mm dlouhé kusy pevného kartonu (použil jsem tl. 0,7 mm) a ohněte je do tvaru L (viz foto). Ze čtyř takovýchto profilů vytvoříte jeden segment nohy. Ohyby vnějšího páru musí překrývat spoje vnitřního.

První dutý segment slepte podle rozměrů hotového konce nohy, druhý podle prvního, ale pozor na to, aby se vám neslepily dohromady. Segmenty musí na sobě sedět těsně, ale zároveň musí jít vysouvat a zasouvat. V případě potřeby je můžete namazat voskem.

Na obrázku vpravo vidíte vysunutou a zasunutou nohu.

L-profilů můžete pro zpevnění nebo vylepšení vzhledu použít i víc, ale výška hotové nohy nesmí překročit 24 mm a šířka 20 mm, aby se pak vešly do podvozku.

Tento postup opakujte pro všechny čtyři nohy. Pak je po dvojicích slepte dohromady podle obrázku. Celková délka by měla být 120 mm, uprostřed se vnější segmenty noh překrývají na délce 80 mm. Šířka dvojice musí být 40 a výška 24 mm, aby šla vlepit do podvozku. Dle potřeby vypodložte.

Protože je každá noha ručně lícovaná, bylo by možná dobré očíslovat si je, aby se nepopletly :-).

Budete potřebovat dvě sestavy po dvou nohách.

Podvozek

Vezměte díly z CB (15 ks) a dvě sestavy noh.

Nohy přilepte na dno podvozku (ten největší obdélník), při jejich umisťování vám pomohou výřezy v postranních dílech, které ale zatím nepřilepujte (viz obr.).

Bočnice podvozku (dlouhé úzké obdélníky) nalepte na okraje dna mezi sestavy noh. Stejným způsobem přilepte kratší bočnice vepředu. Vlepte přepážky, u dvou vnitřních si pomáhejte dvěma vrchními CB díly.

Ty pak také přilepte na místo. Celou skříň podvozku (nebo alespon hrany) olepte papírem, aby se zpevnila. Nejnamáhanější místa olepte ještě dalšími proužky (na obrázku označeno červenými pruhy).

Pro zpevnění můžete přidat ještě další výztuhy. Ale pak to zase bude těžší, takže budete muset zesílit i všechno ostatní.

Jako poslední přilepte postranní díly vrchní plošiny (ty s výřezy).

Celek nechte zaschnout a pak můžete provést zatěžkávací zkoušku.
Zatřeste modelem. Jestli všechny díly správně sedí, nic by nemělo upadnout :-).

Čep jeřábu

Vystřihněte všech 20 dílů.

Na spodní podstavu válce nalepte vnitřní CB díly, rovnoměrně rozmístěné, na ně pak přilepte vrchní podstavu. Trojúhelníkovité výztuhy nalepte někam do poloviny výšky čepu.

Pak válec olepte pláštěm (ten bílý pruh).

Nakonec okolo čepu omotejte pouzdro (sliding surface) a slepte ho, ale nepřilepte ho k čepu.

Čep by měl sedět s minimální možnou vůlí. Opět můžete použít vosk, aby se lépe otáčel. Čep i pouzdro můžete dle potřeby zesílit, ale maximální průměr je 46 mm a výška 25 mm, aby se sestava vešla do čtvercové díry v podvozku.

Vyzkoušejte si nasucho, jestli všechno sedí.

Obrázek vpravo ukazuje čep vyjmutý z pouzdra.

Podle obrázku zabudujte pouzdro do podvozku. Vypodložte ho ze všech stran, aby bylo uprostřed té čtvercové díry. Vlepte další výztuhy dle potřeby. Pamatujte, že tento čep ponese celý náklad jeřábu, proto se tady nesnažte ušetřit nějaký papír nebo váhu. Ujistěte se, že se čep pořád volně otáčí a zároveň pasuje dostatečně těsně. Při tomto zkoušení jsem na dno díry položil víčko od láhve, aby se mi čep dobře vyndaval.

Potah podvozku

Vystřihněte všechny díly (18 ks).

Nejdříve nalepte vrchní potah, potom spodní. Boky spodního potahu jsou mírně šikmé (pozn. překl.: dovolím si poznamenat, že jsem viděl několik různých typů autojeřábů značky Liebherr a všechny měly tyto boky naprosto kolmé, takže bude lepší se v tomto místě návodem příliš neřídit).

Vystřihněte, seřízněte na vhodnou výšku a vytvarujte vnitřní výztuhy a nalepte na vyznačená místa (/\/\/\/) na postranních potazích (side frameskins).

Tyto potahy nalepte zespodu na podvozek.

Vrchní plošina

Vystřihněte všech 11 dílů.

Poskládejte a slepte je podle obrázku. Dva kužely vytvoří kuželovité prohlubně.

Dva dlouhé proužky nalepte okolo díry pro čep podle fotky napravo, jejich konce nechte čouhat ve směru podélné osy podvozku. Na stejné fotce vidíte zadní část plošiny zespoda, přední vypadá podobně. Obě části plošiny potom nalepte shora na podvozek.

Kapota motoru

Vystřihněte (11 dílů).

Nejdřív slepte výfuk a jeho základnu, včetně všech vnitřních výztuh. Pak slepte ostatní díly.

Sestavte levou část kapoty. Je dobré výfuk ještě nepřilepovat, měl jsem s ním trochu problémy :-). Dejte ho stranou a přilepte později.

Přilepte postranní části kapotáže na podvozek, polohu určíte podle prostřední části. Tu (a ty dva trojhranné hranoly) ještě nepřilepujte, jenom se ujistěte, že ji tam později bez problémů dostanete. Všechny tři části by měly o 5 mm přečnívat přední hranu podvozku.

Kabina řidiče

Vystřihněte (6 dílů).

Naohýbejte a slepte. Nic zvláštního. Dovnitř kabiny nalepte malou výztuhu, aby se přední strana nebortila.

Kabinu přilepte na podvozek podle obrázku. Díru vespod můžete uzavřít, ale stejně nebude vidět, pokud model bude stát na kolech.

Blatníky a kryty

Vystřihněte díly (19 ks).

Složte je podle obrázku. Je na něm vidět jen jeden exemplář každého dílu.

Blatníky se vyskytují ve dvou variantách: se zadní plochou a bez ní. Zadní plochu využijete, pokud někde kouká nějaký zbytek CB, např. u vysouvacích noh. Ostřihněte si ji podle potřeby a nalepte na blatník. Na obrázku vidíte oba typy blatníků.

Díly ve tvaru L patří nad zadní stranu každé vysouvací nohy, ty druhé nad přední stranu. Viz obr..

Přilepte všechno na podvozek. Pak mezi blatníky nalepte ty velké šedé obdélníky (gumové zástěrky).

Zadní část podvozku

Vystřihněte (14 ks), vytvarujte a slepte.

Všechno přilepte na zadní přepážku a pak zezadu na podvozek.

Nárazník

Vystřihněte (3 díly).

Slepte prohlubeň a dovnitř vlepte kousek párátka nebo špejle podle obrázku.

Prohlubeň vlepte do nárazníku a uzavřete ho.

Celou sestavu přilepte pomocí třetího dílu zepředu ke kabině.

Zavěšení kol

Vystřihněte (14 dílů).

Díly stočte a naohýbejte. Značka na zadní straně říká, na kterou osu přijde díl nalepit. Např. 1B - 1. osa vzadu (Back), 3F - třetí osa zepředu (Front).

Vystřihněte díly náprav (13 ks každá). Budete potřebovat 6 náprav.

Vystřihněte díl složený z osmi obdélníků, složte z něj nosník ve tvaru X a zalepte ho do nosné roury nápravy.
Tento díl jsem dodal až nakonec, protože jsem zjistil, že nápravy jsou hodně namáhané.

Stočte a slepte tlumiče. Musí být dostatečně pevné, protože na nich bude jeřáb stát.

Sestavte držáky (každý ze 3 dílů) podle obrázků.

Největší držák patří mezi přední osy.

Na obrázku napravo jsou sestavené nápravy.
Slepte dohromady tři dvojice náprav. Zbylé klíny patří na horní konce tlumičů.

Na vyznačené místo mezi druhou a třetí osou nalepte převodovku.

Přilepte sestavy náprav na podozek (viz obr.), každou mezi příslušné blatníky. Nechte zaschnout a pak mezi převodovku a osy doplňte hřídele náhonu.

Kola

Vystřihněte (13 dílů na každé kolo).
Budete potřebovat 12 kol.

Vytvarujte díly podle obrázků. Do poklice můžete vlepit výztuhu pro zpevnění (na fotkách není, dodal jsem ji později po několika haváriích ;-) ).

Čtyři proužky přilepte paprskovitě zezadu na střed kola, ohněte je a vlepte celý střed do zbytku kola. Přilepte ho opravdu dobře, aby kola model unesla. Nakonec nalepte kola na osy.

Žebříky

Vystřihněte všechny díly (6 ks každý, celkem 4 žebříky).

Slepte tři čtverce. Pak dva kroužky. Žebřík nahoře ohněte.

Vložte slepené kruhy do dutiny tvořené slepenými čtverci a za menší kroužek to celé přilepte k plošince na žebříku. Pozor, ty čtverce k ní nepřilepte. Žebřík by se nyní měl volně otáčet. Nyní přilepte čtverce za okraje k plošině podvozku. Tentokrát se snažte nepřilepit kruhy. Na obrázku vpravo vidíte žebřík v cestovní a v pracovní poloze.

První segment ramene jeřábu

Vystřihněte všechny díly (29 ks, 2 vystřihnete později). Použijte pevný papír. Já jsem použil karton 0,7 mm tlustý, stejný jako u vysouvacích noh. Nosník by měl být dlouhý 400 mm (měřeno bez hlavy s hladkami).

Stočte dva proužky papíru 15 mm široké na drátěné jádro, aby dobře pasovaly do tlustého brčka (dlouhého také 15 mm).

Tyto osy přilepte na jednu bočnici; vyčnívající konce drátu zalepte do děr a výřezů. Mezi osy vlepte kvádrovitou rozpěrku.

Z dílů ve tvaru výseče mezikruží stočte a slepte kužely. Ty navlékněte na osy, vždy pár proti sobě, čímž vytvoříte imitaci kladek. Na horní ose vytvořte kladky dvě, na spodní jich nacpěte, co se na ni vejde. Skutečný jeřáb jich tam má 8. Ale jestli jich tam dostanete jen 5 nebo 6, nevadí.

Pokud je to potřeba (nahoře určitě bude), pojistěte kladky dalšími proužky papíru. Kladky na osy nelepte, nechte je, ať se volně otáčejí.

Nakonec přilepte druhou bočnici a nechte celou sestavu proschnout.

Vyrobte si 400 mm dlouhé L-profily (viz výše). Slepte je dohromady, do jednoho konce zalepte hlavu s kladkami a do druhého nějakou vhodnou výztužnou přepážku (podobný postup jako u vysouvacích noh).

Segmenty ramena ničím nemažte, ve vysunuté poloze je drží pouze tření!

Délky segmentů ramena

První: 400 mm (bez hlavy s kladkami)
druhý: 405 mm (400 + 5)
třetí: 410 mm (405 + 5)
čtvrtý: 415 mm (410 + 5)
poslední: 500 mm (415 + 5 + 80)
Vše měřeno bez chlopní na koncích!

Segmenty ramena

Každý segment se lepí stejně jako ten první, jen místo hlavy s kladkami se namontuje příslušná příruba. Vše opět z pevného kartonu tl. 0,7 mm.

Vystřihněte si díly (9 na každý segment), čtyři L-profily podle předchozího segmentu.

Slepte dohromady příruby 1 a 2. Výřez musí být tak velký, aby se dovnitř vešel příslušný segment ramena. Háček na vedení kabelu můžete buď nechat papírový, nebo vyrobit z drátu, nebo ho úplně vynechat.

Takto postupujte pořád dál (podobně jako u noh). Do spodního konce každého segmentu vlepte výztuhu (proto musí být každý další segment minimálně o 5 mm delší než ten předchozí) a na horním konci nechte chlopně pro přírubu. Poslední segment je o 85 mm delší než předposlední, ale jeho celková délka musí být minimálně 500 mm.

Jeřáb jsem navrhl s pěti segmenty, ale můžete jich udělat kolik chcete, od tří do sedmi. Pak ale neručím za to, že vám bude fungovat.

Na obrázku vidíte zasunuté a malinko vysunuté rameno. Při zasunutém rameni by na sebe měly příruby rovnoměrně dosedat.

Příruby můžete zesílit, pokud s jejich tloušťkou nejste spokojeni.

Vyrobte několik vrstev podle šablony pro spodní konec ramene. Ořízněte je tak, aby pasovaly do posledního segmentu. Budete muset vyrobit tolik vrstev, aby vyplnily celou šířku konce ramene (já jsem použil tři vrstvy 9 mm CB).

Celek vlepte do konce posledního segmentu.

Nechte zaschnout a pak zkontrolujte, že segmenty sedí a dobře se po sobě posouvají. Ale zase ne příliš dobře, tření je nutné!

Podlaha točny

Vystřihněte všechny díly (8 ks), včetně tří dílů z CB.

Slepte CB díly, pak je oblepte ostatními. Pokud někde přečuhují, zastřihněte je.

Již hotový čep jeřábu (swivel pin) nalepte doprostřed kruhového dílu na spodku podlahy. Celek musí pasovat do díry v podvozku, kruh má ležet na vrchní plošině podvozku.

Závěs ramene

Vyrobte díly z CB (6 ks). Rozměry některých dílů (na fotce ty obdélníky, co jsou hnědou stranou nahoru) je třeba přizpůsobit aktuální situaci.

Jak je vidět na obrázcích, použijte konec ramene jako šablonu a podle ní stanovte rozteč dvou svislých stěn, které pak přilepte k podlaze. Větší obdélník přijde dozadu, menší nahoru a těmi nejmenšími podepřete ten menší :-). Spoje stěn s podlahou ještě zvenčí vyztužte chlopněmi.

Značky pro umístění stěn na podlaze jsem odměřil podle svého slepeného ramene. Je možné, že vám rozměry vyjdou jinak, tak si je upravte podle potřeby.

Mezi stěny můžete přidat další výztuhy, místa k jejich nalepení jsou vyznačena tlustými šedými čarami.

Vyvrtejte díru pro osu ramene. Nasuňte osu (vyplněné tlusté brčko) a potom vyvrtejte ostatní díry.

Vrtejte pomalu a opatrně, aby odvrtaný papír zalézal do kanálků v CB, čímž se zlepší jejich nosnost.

Nezapomeňte vyvrtat i dvě díry nahoře (pro naviják).

Začistěte díry a odstraňte otřepy.

Nařežte si kusy brčka tak, aby přesně zapadaly do vyvrtaných děr (viz obr.). Tím vytvoříte ložiska.

Čtyři krátké kousky vlepte do děr v konci ramene. Osu ramene (ten nejdelší kus brčka) vyplňte něčím pevným (smotaný papír, špejle apod.) a nasuňte do příslušné díry.

Vystřihněte čela bubnu navijáku. Musí být z pevného kartonu (ne CB!) o tloušťce 3 mm. Z jednoho kolečka odřízněte úseč, jak vidíte na fotce. Tím se vytvoří zámek. Slepte čela dohromady a přilepte na jednu z 6 mm tyčinek (viz foto). Disk s chybějící úsečí je na vnější straně bubnu. Celá sestava by měla být o 9 mm užší než mezera mezi stěnami držícími rameno. Osu bubnu mezi čely zesilte namotáním proužku papíru, čímž vytvoříte tělo bubnu.

Vezměte hotovou část točny, dva krátké kousky brčka a osu bubnu (Ø6 mm).

Duté kousky brček zalepte do děr pro osu navijáku. To budou ložiska. Umístěte buben na osu do mezery mezi stěnami a k ose ho přilepte. Odříznutou úseč nalepte na stěnu proti výřezu v čele bubnu, tím vytvoříte zámek navijáku.

Na obrázku vlevo vidíte odjištěný buben. Můžete s ním točit a navíjet a odvíjet lano. Napravo je naviják v zajištěné poloze. Zkontrolujte, jestli je buben správně umístěn na ose a volně se otáčí a posouvá.

Nasuňte rameno mezi stěny a zalepte osu. Ujistěte se, že se rameno hladce sklápí. Druhá tyčinka Ø6 mm poslouží jako závlačka. Vyzkoušejte všechny čtyři polohy ramene: vyndejte závlačku, otočte rameno a závlačku zase vraťte na místo.

Podle šablony vyrobte z CB přední držák ramene, rozměry výřezu přizpůsobte rozměrům ramene. Rameno by v cestovní poloze mělo být vodorovné.
Přilepte prostřední část kapoty k podvozku zároveň s držákem.

Nechte všechno důkladně proschnout.

Kapotáž motoru jeřábu

Vystřihněte první čtyři díly.

Tím největším oblepte zadek, ostatními boky - viz obr.. Malý díl patří napravo.

Vystřihněte díly pro pravou stranu (14 ks). (pozn. překl.: tady je v původním návodu prohozená levá a pravá strana, podle fotek i dalšího postupu to má být takhle)
Sestavte a přilepte podle obrázku.

Nejdřív přilepte tu velkou krabici. V případě potřeby přizpůsobte rozměry hotovým CB dílům. Poté přilepte zbylé díly.

Vystřihněte díly pro levou stranu (12 ks).

Vytvarujte a slepte ty menší díly.

Slepte ty velké krabicovité díly, opět v případě potřeby dolícujte. Přilepte je podle obrázku napravo.

Vezměte kryt kapoty, vystřihněte a dolícujte tak, aby zakrýval otvor v kapotě. Nechte ho sundavací, abyste mohli pohybovat se závlačkou ramene a s osou navijáku.

Vpravo vidíte moje řešení, s výztuhou uprostřed.


Kabina jeřábu

Vystřihněte díly (7 ks).

Vytvarujte a slepte podlahu a kabinu. Tři dlouhé proužky jsou nosníky, které nalepte na spodní stranu podlahy do míst, kde by podle kresby na horní straně měly být.

Obojí slepte dohromady.

Vystřihněte malé díly závěsu kabiny (8 ks).

Vezměte 15 mm dlouhý kus tyčky o Ø6,5 mm. Olepte okolo ní ten menší proužek. Větší proužek kolem ní jen omotejte a slepte do tvaru trubičky, nepřilepujte ho k té tyčce. Viz obr. napravo.

Slepte závěsné rameno a konzolu. Slepenou trubičku vlepte do ramena. Tyčinku zasuňte do ramena a celek vlepte do konzoly. Rameno se musí otáčet.

Ke kabině přilepte druhou konzolu. Vše přilepte k jeřábu. Mezi kabinu a závěsné rameno nalepte pevný nosník, který ji bude podpírat, viz obr. vpravo.

Jako poslední přilepte k rameni kabely s krytem. Ujistěte se, že se závěs otáčí o celých 180° (pozn. překl.: v originále se píše 90°, ale s takovou kabinou bychom daleko nedojeli :-) ) a že se neviklá.

Vystřihněte zbývající malé díly (7 ks).

Vytvarujte a slepte, pak namontujte na kabinu. Malý schůdek patří z boku.


Hydraulické válce

Vystřihněte hlavní díly (9 ks na každý ze dvou válců).
Na vnitřní strany čel válců nalepte výztuhy. Stočte a slepte menší z těch velkých obdélníků.

Nechte zaschnout.
Omotejte větší obdélník kolem toho menšího, ale neslepte je dohromady. Ořízněte čelo na správný průměr a přilepte ho.

Vezměte čtyři 13mm dlouhé kusy tyčinky o Ø6,5 mm. Vyrobte podle nich závěsy jako na fotce napravo. Zkontrolujte, že se v nich tyčinky dobře otáčejí.

Přilepte závěsy na čela válců.

Vystřihněte díly pro druhou polovinu závěsů (8 ks).

Vytvarujte, slepte a pomocí tyčinek a zbývajících papírových koleček připojte k válcům podle obrázku.

Přilepte dolní závěsy válců na podlahu jeřábu, potom horní k rameni. Když je rameno ve vodorovné poloze, měly by být písty vysunuté o 5 mm (je to na nich vyznačeno).


Trubky na hydrauliku

Vystřihněte (21 dílů).

Vytvarujte a slepte.

Drobné díly přilepte k trubkám (viz obr. napravo). Potom je přilepte k válcům, ohnuté konce trubek patří nahoru.


Tlumič kmitů lana

Vystřihněte všechny díly (7 ks). Trubičku zastřihněte na správnou délku.

(můžete použít i jiný materiál)

Naohýbejte a slepte. Celek potom nalepte na rameno. Z malých proužků vyrobte panty, aby se tlumič mohl sklápět. Nejmenší dílky poslouží jako opěrky.


Naviják kabelu

Vystřihněte díly (8 ks). Stočte osu - namotávejte proužek papíru tak dlouho, dokud nebude mít správný průměr. Tři větší kolečka nalepte na sebe, viz obr. napravo.

Čela bubnu nalepte na osu. Potom na ni nasuňte slepená kolečka a zajistěte je posledním (nejmenším) kolečkem. Buben by se nyní měl na ose otáčet (podobná konstrukce jako u žebříků).


Trubky a kabely na rameni jeřábu

Vystřihněte (20 dílů).

Vytvarujte a slepte podle obrázků.

Nejmenší díly budou opět sloužit jako držáky trubek - viz obr. napravo.


Kryty na rameni

Vystřihněte (3 díly pro každou stranu).

Slepte podle obrázku napravo.


Montáž příslušenství na rameno

Nejdříve přilepte naviják kabelu, pak dvě vytvarované trubky a jednu malou nalevo, jak to vidíte na obrázku. Pak nalepte kryt.

Potom nalepte trubky a kryt na pravou stranu. Pomocí posledního držáku spojte pod ramenem dvě dvojité trubky. Pokud přečuhují, zkraťte je.


Hák

Postup stavby je velmi podobný jako u hlavy ramene. Všechny díly opět vyrobte z kartonu 0,7 mm.

Vezměte 10 mm dlouhou tyčinku Ø6,5 mm s drátěným jádrem. Dále sežeňte pevný drát, ze kterého vyrobíte hák, který unese zamýšlený náklad. Já jsem použil dvě kancelářské sponky, viz foto napravo.

Vystřihněte díly háku (21 ks).

Zkompletujte a slepte krabičkovitý díl. Do něj vložte hák tak, aby z něj konce drátu koukaly po stranách nahoru.

Slepte jednu bočnici ze tří vrstev a přilepte k ní hák a osu kladek. Dráty musí zapadnout do připravených výřezů. Viz vpravo.

Navlékněte kužely na osu, opět po dvojicích proti sobě, aby vytvořily kladky. Nandejte jich tam kolik chcete (pozn. překl.: v praxi většinou není využito všech 8 kladek. Háky se narozdíl od konce ramene dají vyměnit, a tak se počty kladek liší kus od kusu - čím méně kladek, tím rychleji se hák zvedá a spouští, míň unese a stačí mu kratší lano. Ale jestli jich chcete všech osm, rozhodně vám nikdo nebrání - to je hák s maximální nosností, při které se ale nedá vysunout rameno). K ose je nelepte, nechte je volně se otáčet. Přilepte druhou bočnici, dráty opět vložte do výřezů. Jako poslední nalepte vnější povrch bočnic.


Navléknutí kabelu a lana

Vystřihněte příslušné dva díly.
Odměřte si délku kabelu (cca 2 m, záleží na tom, jak moc se váš jeřáb má vysouvat).

Pomocí delšího proužku přilepte kabel (nit) k bubnu.

Kabel protáhněte skrz háčky na přírubách segmentů ramene, nakonec ho přilepte na konec ramene podle obrázku napravo.
Na naviják kabelu buďte opatrní, neotáčí se zrovna nejlépe.

Vezměte dostatečně dlouhou režnou nit na lano jeřábu. S plně vysunutým ramenem, jak jsem ho plánoval (cca 2 m vysoké, 8 kladek), budete potřebovat 18 metrů lana, abyste s ním dosáhli až na podlahu (pozn. překl.: udávané nosnosti jeřábu 300 tun se dá dosáhnout pouze tak, že je rameno zasunuté a ve skoro svislé poloze. Pokud pro tyto případy použijeme všech 8 kladek, 18 metrů lana bude stačit. Vysunuté rameno unese míň, proto není potřeba vést lano přes tolik kladek a 18 m bude opět dostatečná délka). Samozřejmě můžete udělat lano kratší, ale pak asi nevyužijete celou výšku jeřábu :-).

Jeden konec lana přilepte k navijáku, pak ho několikrát protáhněte kladkami na konci ramene a na háku, čímž vytvoříte kladkostroj. Volný konec lana pak přivažte k ose kladek na konci ramene.

Nakonec z kusu nitě vyrobte držák háku, který ho bude za jízdy jistit za kolík ve výřezu v nárazníku.


Majáčky :-)

(2 díly)

Vystřihněte a slepte, pak přilepte na střechu kabiny.

Málem jsem na ně zapomněl ;-).


Základ protiváhy

Vystřihněte díly (19 ks).

Vezměte dvě 6 mm tyčky o délce 20 mm. Omotejte kolem nich proužky, ale nepřilepujte. Budou později sloužit jako závěsy protiváhy.

Sestavte nosníky a do horního konce vlepte hotové trubičky. Tyčky by do trubiček měly jít volně zasouvat.

Sestavte zbytek podle obrázku napravo.

Slepte základnu protiváhy včetně výztuh. Do otvorů zalepte hotové nosníky. Na boky základny nalepte závěsy.

Slepte dva kužely.

Nalepte je na dno základny tak, aby zapadly do děr v plošině podvozku.

Vystřihněte dalších 16 dílů.

Vezměte další dvě 6,5 mm tyčky dlouhé 20 mm a zalepte je do děr v CB dílech. Slepte zbylé tři výztuhy z CB podle obrázku napravo.

Slepte CB díly dohromady tak, aby šel celek nasadit zezadu na základnu jeřábu. Tyčky mají zapadnout do otvorů nahoře. Viz obr..

Sestavte ostatní díly. Nezapomeňte na výztuhy, které vidíte na fotce napravo.

Až zaschne lepidlo na CB základu, sundejte ho z jeřábu a nalepte na něj ostatní díly podle obrázku vpravo.


Naviják protiváhy

Vystřihněte díly (6 ks).

Vytvarujte a slepte, nic zváštního tu není.

Pak ho přilepte k hotovému držáku protiváhy.


Protiváha

Vystřihněte všechny díly (41 ks).
Můžete postavit blok čtyř panelů najednou nebo je lepit jednotlivě, postup je stejný.

Slepte boční stěny protiváhy, pak vnitřní strany děr pro nosníky, ale ještě je nepřilepujte - viz obr. napravo.

Pak dovnitř vlepte výztuhy. Nosníky základny mějte při lepení výztuh zasunuté v příslušných dírách, abyste je nenalepili nakřivo. Nakonec protiváhu uzavřete horní stěnou.

Vyrobte závěsy panelů a přilepte je na příslušná místa na jejich přední a zadní straně. Za ně se pak budou panely zvedat.

Nasaďte na jeřáb. Na základnu protiváhy můžete přilepit několik kousků papíru, aby byly panely vodorovně.


Stojan na držák protiváhy

Vystřihněte díly (27 ks).

Naohýbejte a slepte.

Celý stojan se skládá z I-profilů.


Podložky pod nohy

Vyrobte si nějaké panýlky. Slouží k lepšímu rozložení tlaku od vysouvacích noh, aby se nebořily do země.

Já jsem je vyrobil z CB, 70 x 100 mm.

(pozn. překl.: ve skutečnosti se používají např. kusy železničních pražců a různých dřevěných trámů nebo speciální zevnitř žebrované podložky svařené z tlustého ocelového plechu)

Bedna

Vystřihněte díly (13 ks).

Slepte trojúhelníkovité nohy a sestavte dno s vnějším povrchem bedny.

Potom dovnitř vlepte vnitřní povrch, přebytečný papír odstřihněte. Potom vlepte dřevěné dno.

Nakonec vlepte zesílený okraj. Měl by být trochu uvnitř bedny, přesně na okrajích vnitřního povrchu stěn. Pak přilepte čtyři malé díly na rohy. Ty zajistí, že bedny půjdou skládat na sebe.


Dopravní značky

Vystřihněte díly podstavce (5 ks).
Vytvarujte a slepte dohromady, dovnitř vlepte výztuhu podle obrázku.

Ze dvou nejmenších dílů stočte rukojeti a vlepte je do vybrání v podstavci.

Vystřihněte a slepte značky.

Není na nich nic těžkého. Pak je přilepte k podstavcům.


Držák na skutečnou protiváhu

Hlavní nosníky jsem nakreslil. Stavba je podobná jako u modelové protiváhy, včetně dvou tyček na připojení k jeřábu. Žádný návod na to není, protože tvar závisí na tom, co použijete jako protiváhu.

Na fotkách vidíte moje řešení. Vyrobil jsem velkou plochu, na které bude stát láhev, a zespodu jsem přilepil pár výztuh. Nakonec jsem ji shora pojistil dráty, aby se neutrhla. Prostě si něco vymyslete.


OK, jste hotovi. Doufám, že se vám model líbí. Jestli chcete, pošlete mi mail na adresu chriess(zavináč)vr-web.de (pozn. překl.: zkoušel jsem to, ale ta adresa bohužel nějak nefunguje).


Jedeme do práce

Jeřáb si s sebou přiveze základnu protiváhy.

Všechno ostatní se musí převážet dalším kamionem (není součástí vystřihovánky).

Nohy se podloží podložkami, aby se jeřábu lépe stálo.

Pak se vysunou nohy a jeřáb se na ně postaví. Všechna kola jsou nyní ve vzduchu, takže nohy nesou celou váhu jeřábu i nákladu.

Pak se sestaví protiváha.

Potom se točna otočí a protiváha se připojí.

Nyní je jeřáb připraven zvednout cokoli, co odpovídá použité protiváze.

A tady je jeřáb v akci, zvedá plnou láhev vody a jako protiváhu má láhev piva.
Překlad: © B@F 2007
papergallery.ic.cz
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat