Kosmická loď Galaxia

Měřítko blíže neurčené, autor Jan Rükr, vydáno na stránkách Aliens Papercraft, formát JPG.

Vystřihovánku jsem tiskl inkoustem na kancelářský papír, zmenšenou z A4 na A5. I tak je model na můj vkus velký až běda :-). Slepeno prakticky bez úprav. Přesnosti není co vytknout, všechno dokonale sedí.

Dna hlavního trupu jsou po celé ploše podlepená čtvrtkou, aby se srovnalo zvlnění způsobené hustým tmavým tiskem. Ostatní rovné plochy jsou podlepované až dodatečně po vytvarování, aby se zachovaly ostré ohybové hrany. Některá strategicky důležitá místa (např. to, o které se opře stojánek) se vyplatí ještě extra vyztužit.

Dlouhé a úzké trupy postranních gondol je potřeba slepovat s maximální přesností, sebemenší chybička způsobí výrazné zkroucení do vrtule. Doporučuji lepit po kouscích od prostředka k okrajům a lícovat podle textur.

Trysky je nejlepší lepit natupo, je to přesnější a méně pracné než s chlopněmi. Kruhový tvar pomůže udržet smotaný proužek zasunutý do motoru zhruba milimetr od okraje. Pozor si dávejte na orientaci trysek (stínování a vnitřní mřížka), některé motory nemají spoj přesně uprostřed.

Nástavba pro uchycení motorů na hřbetu zádě je docela náročná na slepení, ale nic fatálního. Pozor na chybně vyznačené oblasti pro přilepení dvou krajních motorů a těch hranolovitých útvarů po stranách, správná poloha se musí určit experimentálně a přebytečná bílá místa zaretušovat. Tohle je asi jediná chybička na celé vystřihovánce.

Stojánek jsem trochu upravoval. Výřez pro nohu není vyříznutý, noha je nalepená zvenčí. Na dně je pár kusů železa jako zátěž. Loď není ke stojánku přilepená, pokládá se na kartonovou desku na vršku nohy a proti sklouznutí je zajištěná čtyřmi napínáčky.

Vzhledem k tenkému papíru a prakticky bezespárovému lepení mi k retuši stačila černá, šedá a hnědá fixa, žádné krytí temperami nebylo potřeba.

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat