Papírový nábytek

Zní to jako protimluv, ale vlnitá lepenka vydrží překvapivě hodně. Kolečkovou židli z ní samozřejmě neuděláte, ale existuje celá řada aplikací, kde se může úspěšně uplatnit. Zde popsané výrobky slouží bez jediné závady už mnoho let.

Bedna na prádlo

Víte, jak vypadá koupelna v paneláku? Umakartová místnůstka asi dva krát dva metry, ze které polovinu zabírá vana, něco umyvadlo a občasný kousek dveře na WC otvírající se směrem sem. Do toho jsme potřebovali napasovat nějaké úložiště na špinavé prádlo, prací prášky a podobně, pokud možno uzavíratelné a použitelné jako odkládací stoleček. Vnější rozměry a tvar byly pevně dané dispozicí koupelny a v obchodech nic podobného nebylo, tak se zašlo do sámošky pro pár krabic od ovoce a zbytek vyřešil nůž a lepidlo. Vnitřek je z estetických důvodů vyložen balicím papírem, vnějšek obrněn samolepicí fólií. Za dobu své existence bedna přežila jednu potopu (praskla přívodní hadice od pračky a voda byla všude) a nespočet drobných šplouchanců, kopanců a ran. Jak se zdá, vůbec jí to nevadí.

Koš na tříděný odpad

Když se nám v Lounech objevily kontejnery na tříděný odpad, začali jsme třídit taky. Provizorium v podobě igelitky na plasty a pytle na papír nemohlo vydržet déle než než do prvního převrácení zmíněného pytle plného odstřižků. Pořádné odpadkáče s víkem na šlapku a dvěma oddíly uvnitř se nevyráběly (a pokud vím, nevyrábějí se asi ani teď), takže došlo na vlastní výrobu.

Materiál a vnější tapeta jsou stejné jako na výše zmíněné bedně, jenom provedení je už trochu civilizovanější. Nejúžasnějším trumfem tohoto sofistikovaného zařízení je samozřejmě otvírací mechanismus. Skládá se z vodorovné dvojzvratné páky, na jejíž jeden konec se šlape a druhý nadzvedává táhlo (výstižnější by bylo "tlačlo", ale to čeština nezná), které zespodu šťouchá do víka a dokáže ho odklopit zhruba o 50°. Pokud se pedál sešlápne úplně nadoraz, mechanismus se zasekne, takže víko zůstane otevřené (sice to původně nebylo v plánu, ale ukázalo se to jako užitečná vlastnost). Zavře se lehkým nakopnutím. Veškeré komponenty otvírače jsou z vlnité lepenky (i čep páky - to je rolička o průměru cca 30 mm) a jsou zapouzdřené v duté přepážce mezi papírovým a plastovým oddílem.

Rohová skříň

Slouží ke skladování tyčovitého materiálu (latě, trubky a role všeho možného) a parkování vysavače, to vše na malém a značně zkoseném půdorysu jinak nevyužitelného prostoru za dveřmi.

Skříň je slepená z vlnité lepenky (konkrétně krabice od ledničky) a potažená tapetou imitující dřevo. Závěs z kusu bývalého prostěradla visí na dřevěné tyčce. Nebýt toho, že jsme zprava sousedící skříň odstěhovali a nahradili jinou, mělčí, před kterou teď papírovka vyčnívá o dobrých 8 cm, vypadala by skoro profesionálně :-).

Rohový počítačový stolek

pod stolem nad stolem

Malování obýváku byla skvělá příležitost k optimalizaci rozmístění nábytku. Uvolnilo se místo pod oknem, aby nic neblokovalo radiátor. Pracovní stůl se přesunul k jiné stěně, aby na něj slunce svítilo zleva. A na opačné straně místnosti vznikl za přepážkou ze skříní a knihoven počítačový koutek, dokonale odstíněný proti přímému slunci. Stolek pro monitor a klávesnici je z umakartové desky, která jednou stranou leží na přistavených poličkách a druhou na patentní noze ve tvaru H, vyrobené z papírové trubky od koberce a zbytků vlnité lepenky.

Zbylý kus trubky nahoře nad stolem nese rampu s poněkud historickou, ale o to výkonnější reprosoustavou značky Unitra a spol.

A pak že z papíru jdou dělat jenom ozdobné spatlaniny do vitrínek. Omyl - ty vitrínky také ;-).

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat