Odkazy jinam

Modelářských stránek existuje spousta, tenhle rozcestník pokrývá jenom malý reprezentativní vzorek. Jestli znáte nějakou zajímavou adresu, která tu chybí, dejte mi vědět.


Servery a fóra

Informační servery, diskusní fóra a rozsáhlejší stránky s modelářskou tématikou.

PapírovéModelářství.czZřejmě nejnavštěvovanější papírácké fórum v republice. Většinu příspěvků představují reportáže ze stavby modelů všech kategorií, dále tu najdete recenze a náhledy nově vyšlých vystřihovánek, ukázky pokročilých technik i informace pro začátečníky, odkazy na volně stažitelné slepovánky, modelářský bazar a mnoho dalšího.
Pozn.: z technických důvodů ještě existuje starší verze fóra, která se dá jenom číst. Texty odtamtud nejsou do aktuální živé verze zkopírované, jde o dvě oddělené databáze s různým obsahem. Takže co nenajdete v jednom fóru, to možná bude v druhém.
PaperModelers.comMožná nejnavštěvovanější papírácké fórum na zeměkouli, zaměřením podobné tomu českému: reportáže ze staveb, fotky, tipy a instruktážní fotoseriály atd. atd.. Kromě fóra se tu najde i galerie, rozsáhlé, ale přehledné odkaziště a pro registrované členy taky nějaké ty modely ke stažení. (anglicky)
Lower Hudson ValleyObsáhlá sbírka modelů ke stažení, hlavně kosmická a sci-fi technika a taky pár kamionů. Modely průběžně přibývají. (anglicky)
KonradusPolské papíromodelářské fórum. Nad některými fotkami vám bude padat čelist až na zem :-). (polsky)
Minimodel.czRozsáhlé a stále živé stránky a fórum o minimodelech v měřítku 1:100, převážně vozidel. Od jednoduchých miniboxů po propracované makety s podvozky a interiéry. Celá řada autíček je volně stažitelná.
papermodel.czInformační web o papírových modelech a všem, co s nimi souvisí. Už se moc často neaktualizuje a kvůli problémům s databází se nedostanete na fórum ani k článkům Papírových novin, ale to ostatní stále funguje: několik modelů ke stažení, fotogalerie, odkazy a pár článků k pobavení.

Osobní stránky

Modelářské stránky osobního charakteru, fotogalerie apod.

Aliens Papercraft
Aliens Papercraft
Sulaco.cz
Tři stránky Honzy Rükra se spoustou opravdu kvalitních modelů ke stažení - jak technika z Vetřelců, tak původní tvorba (Astro racers, komplex Robinson a další). První je archiv do roku 2009, druhá aktuální, třetí je celá věnovaná monumentální vystřihovánce lodi Sulaco.
Paper ReplikaStránka jednoho indonézského nadšence. Obsahuje velké (a neustále rostoucí) množství vystřihovánek ke stažení, od jednoduchých figurek až po propracované modely vozidel, letadel, zbraní, kosmických lodí, robotů a další sci-fi techniky. (anglicky)
Spíďovy modelyStránka věnovaná rallye Paříž-Dakar a hlavně modelům kamionů, které se tohoto závodu zúčastnily. Ke stažení tu najdete řadu kamionů, osobáků a doplňků (motor, interiéry atd.) v meřítkách 1:100, 1:53 a 1:32, a co nestáhnete (např. Tatry v 1:32), to pořídíte ve zdejším e-shopu. Dále tu jsou videa a spousta informací snad o všech ročnících dakarské rally, fotogalerie, do které můžete přispět vlastními fotkami, odkazy na Dakar i papírařinu, přehled vydaných dakarských modelů a mnoho dalšího.
Cardmodels-RSbírka ruských, sovětských a ukrajinských raket a kosmických lodí k volnému stažení. Jak skutečně provozované stroje, tak i nerealizované projekty. (rusky/anglicky)
Transport Paper ModelsModely tramvají, vláčků, aut a staveb v měřítkách 00 a H0, využitelných jako doplňky do kolejiště (anglicky)
Currell graphicsStránka Ralpha Currella. Najdete tu pár rad pro začínající modeláře a různé modely ke stažení, hlavně vzducholodě a kosmickou techniku. (anglicky)
Modely z papíruFotogalerie od několika modelářů (podobně jako tady, ale mnohem víc): modely dokončené i rozestavěné, akce a výstavy atd.. Velmi živá stránka, novinky přibývají každou chvíli a pořád je na co koukat.
Papírová archeologieStránky Standy Fajkuse a spol. věnované starým vystřihovánkám. Najdete tu podrobné přehledy co kdy kde vyšlo, informace o autorech a samozřejmě také mraky fotek.
Super ExpresStránka s množstvím fotek velice vydařených modelů ze všech odvětví. Nevěřili byste, jak skvěle se dají vytunit staré vystřihovánky z ábíčka!
PapermanieVeldovy stránky. Fotky ze soutěží, tipy, nafocené postupy stavby, rozhovory s autory, odkazy na volně stažitelné modely a také e-shop s vystřihovánkami.
MikromodeleStránka věnovaná papírovým modýlkům v měřítku 1:100. Ale pozor, žádné miniboxy, ale plně detailní modely aut, tanků, letadel i jiné techniky. Některé tyto pidimodely si můžete i stáhnout. (polsky)
Papirove-modely.czAutomatická webová fotogalerie pro papírové modeláře, mezi uživateli českých modelářských fór patří k nejoblíbenějším.
Papergallery.czDalší automatická galerie pro papíráky. Navzdory téměř stejnému názvu s ní nemám nic společného :-).
Papierové modelyTady je sice od roku 2006 mrtvo a nefunguje fórum, ale zbylý obsah se neztratil: fotogalerie, sbírka tipů, triků a návodů a ke stažení model stíhačky F-4 Phantom a excelovská kalkulačka na kužely, koule, kruhy a jehlany.

Výrobci a prodejci

Oficiální stránky vydavatelů papírových modelů, internetové obchody a podobně, prostě takové to komerčnější :-).

Ripper WorksVydavatel velice propracovaných modelů modelů v měřítku 1:32. Převážně náklaďáky a jiná pozemní technika.
PMHTVydavatel modelů hasičských (i jiných) vozidel v měřítku 1:32.
FireboxModely hasičské techniky v měřítko 1:100. Kupu autíček si tu můžete stáhnout zdarma a další kupu koupit.
Forum teamSháníte-li papírové modely vozů formule 1, jste na správné adrese.
Stránka je přístupná také z tohoto formulistického rozcestníku.
GPMDalší polský vydavatel. Vydává modely ze všech možných odvětví - od letadel přes vozidla a lodě až po stavby. (polsky)
Vystřihovánky.czInternetový obchod s vystřihovánkami. Široký výběr kousků z ČR, Polska a možná i odjinud, modelářského nářadí (Olfa), k tomu i nějaké to příslušenství (posypy, vzorky atd.) a časopisy.
MIGASMiGův internetový obchod. Vybrat si tu můžete z široké nabídky modelů, laserem vyřezávaných doplňků (ploty, figurky, listí, zábradlí, okna a dveře, střešní krytiny, bedny a další) a podlepovacích kartonů.
WDSSháníte originál Miniboxy 1:100 nebo 1:300? Pak jste na správné adrese.
a*cStránka časopisu abc. Pokud jde o modely, dají se tu najít návody (některé kvůli rozsahu vůbec nevyšly v papírové podobě) a doprovodné články. Zbytek jsou výcucy článků z časopisu, komiksy, soutěže, hry a tak.

Ostatní

Co se do ostatních kategorií nevešlo (rozcestníky, nemodelářské stránky apod.).

EndoraFreehostingový server, na kterém tyto stránky sídlí. 1..2 GB místa, několik možných domén, statistiky, zálohy, databáze, cron, rychlá instalace šablon a redakčních systémů atd.. FTP rozhraní tu mají poněkud zabugované, ale funkční. Dokumentace taky nic moc (některé věci se před registrací člověk vůbec nedozví, některé i potom musí zjišťovat experimentálně nebo na fóru podpory). Reklamu tvoří buď proužek na konci každé stránky, nebo pár odkazů přímo v textu (můžete si vybrat). Spolehlivost a rychlost zatím dobrá, snad jim to vydrží. Ovšem podmínky se každou chvíli mění a bezplatné programy pochopitelně nepatří k prioritě majitelů.

<a href="http://papergallery.mzf.cz/"><img src="http://papergallery.mzf.cz/obrazky/banner_BaF.jpg"></a>
Kdybyste náhodou chtěli ze svojí stránky odkázat sem a chcete něco víc nóbl než jenom textový odkaz, můžete použít třeba tenhle kód. Autorem banneru je kolega Krzysztof Wagner.
Reklamy: