Škoda Octavia - policie ČR

Vystřihovánku vydala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Autoři se nepodepsali, ale styl dua Bestr & Navrátil se nedá splést. Měřítko odhaduji na 1:24.

titulní strana

Jde o nenáročnou reklamní vystřihovánku pro děti a tomu také odpovídá velmi levné provedení: leporelo z papíru sice tlustšího (cca 160 g/m2), ale ne moc kvalitního - snadno se mu třepí hrany. Tisk tečkovitý jako z novin, průměrná domácí inkoustovka by to zvládla líp. Ale co, darovanému koni na materiál nekoukej :-). Volné plochy okolo dílů autíčka jsou využité pro dopravní značky, takže si modelář může postavit celé dopravní hřiště.

návod

Konstrukce vystřihovánky je ovšem docela odbytá. Zákazník zřejmě nepožadoval ověření slepitelnosti - stačilo mu, když to na papíře bude vypadat hezky. Takže si užijete spoustu typických chuťovek: jednolité chlopně se zakřivenou ohybovou hranou, neslícovatelné spoje kulatých částí s hranatými, špatně pasující díly a nejasné tvarování, do kterého návod - což je v podstatě jenom výčet čísel dílů - moc světla nevnáší. Návod je vůbec docela kuriózní: kromě obvyklých osobitých termínů jako "rylování" nebo "malování hran" a unikátního způsobu lepení kol, který jsem se neodvážil ani vyzkoušet (aspoň že už tam nepíšou o smotaném proužku, kterým se "nasílý" běhoun), obsahuje recyklovanou návodnou kresbu z jakési Fábie. Inu, další způsob, jak si ušetřit práci - stačí přečíslovat díly ;-). Zajímavé je taky upozornění, že se má nejdřív slepit auto a potom teprve dopravní značky. Tučně a s vykřičníkem! Co by se asi stalo, kdyby to někdo otočil?

Stavba

Začal jsem karosérií. Horní rohy oken nesedí, zůstane tam drobná zaretušovatelná mezera. Chlopně po stranách čelního skla je potřeba rozřezat na zoubky a sklo přilepovat postupně, s dostatečným množstvím hrubé síly (je to tvarování ve dvou rovinách). Výřezy na spodním konci sloupků by asi bylo lepší nevyřezávat, po slepení totiž zůstanou rozevřené. Víko kufru ke kastli sedne docela dobře, až na spoj s oknem, kde zůstanou milimetrové spáry. Výřezy vedle espézetky radši neřežte, zůstanou rozevřené. Na zadní nárazník kufr vůbec nepasuje - prostředek jsem musel přilepit natupo, protože ta chlopeň (jestli to vůbec je chlopeň) byla nějaká divná, a po stranách zbyly dvě díry. Přední nárazník tvoří jeden celek s kapotou, takže se dost špatně vystřihuje, tvaruje a lepí. Pod maskou chladiče zůstane výrazná spára, která by se dala zevnitř zalepit, ale to by tam nesměla překážet vnitřní konstrukce nárazníku. Rohy blatníků v oblasti blinkrů je potřeba trochu víc nastřihnout a přimordovat, jinak se světly nejdou slícovat. Chlopně to nepřežijí, je potřeba vyrobit nové a přilepit je zevnitř. Slepení kapoty se spodní hranou čelního skla si nechte až úplně na konec, protože vůbec není jasné, kam se tam vlastně má přilepit. Já jsem to nakonec řešil vlnitolepenkovým prkýnkem, které zevnitř drží správný sklon kapoty. V rozích mi kapota nesedla (vychází tam širší než karosérie) ale možná je to tím, jak mi o půl milimetru ujela vepředu u levého světla.

Hlavní krabici podvozku jsem stropem z VL doplnil na kompletní kvádr, jinak by nevydržela tlakové namáhání od karosérie - musel jsem ji podélně roztáhnout asi o půl centimetru, než se mi podařilo podvozek narvat mezi nárazníky. Odnesl to levý přední blatník, jeho zmuchlání už nenapravila ani dodatečná vnitřní výztuha. Ze dvou bočních krabiček jsem nechal jenom dno a chlopně po stranách, čela by to zbytečně komplikovala. S výsledkem jsem spokojen, podvozek tvoří prakticky dokonalou rovinu. Kola sedí bez problémů, lepil jsem je jako obvykle smotanými proužky. Poklice jsou jednoduché, ale přitom velice efektní. Krabičky polonáprav pasují přesně a rozchod kol vyjde tak akorát. Podvozek tedy chválím, lepil se dobře.

Poslední detaily představují placatá zrcátka, hranatý maják a stěrače. Problémy žádné, jenom čela majáku jsem radši lepil natupo. Retušováno bylo vodovkami, dodatečně až po slepení.

Uf... to bychom měli další dokončené cvičení na téma "modelář nezná slovo nejde". Chudáci děti, které tohle budou lepit jako svůj první modýlek :-/. Aspoň že je to skutečné policejní oktávce (i když v mém případě poněkud nabourané) docela podobné.

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat