Modelářský software

Většina níže uvedených programů je psaná v Turbo Pascalu pro MS-DOS. Pod Windows bez problémů funguje od nejstarších verzí až po XP. Za Visty, 7 a 8 neručím; 32b verze by měly spolupracovat, ale těžko říct. Případné potíže vyřeší emulátor Dosu, třeba DOSBOX nebo DOSEMU. Nebo si prostě z přiložených zdrojových kódů vytáhněte použité algoritmy a přepište si je pro jiné prostředí (a pak se nestyďte pochlubit, ať z toho něco mají i ostatní ;-) ).

Ještě upozornění: desetinná místa v těch dosovských programech oddělujte tečkou, ne čárkou.


Rozvíječ komolých kuželů (ZIP, 7 kB) - stačí zadat průměry podstav a výšku požadovaného (komolého) kužele a program spočítá poloměr(y) a úhel rozvinutého pláště. Foto.


Cool Wheels (ZIP, 7 kB), aneb plastické boky pneumatik snadno a rychle. Zadejte mu rozměry pneumatiky a požadovanou tloušťku vyboulení a program spočítá, co musíte narýsovat, aby to po vystřižení, vytvarování a slepení tu pneumatiku vytvořilo. Foto.


Windowsí varianta předchozích dvou programů (ZIP, 138 kB). Program obsahuje přehledné náčrtky a spolupracuje se schránkou, takže není nutné všechno opisovat. Grafické rozhraní v Delphi vytvořil Ed. Foto 1, foto 2.


Válcořez (ZIP, 17 kB) rozvine plášť válce šikmo seříznutého rovinou. Výstupem je tabulka bodů, podle které si ho narýsujete. Foto (přibaleno je i přehledné schéma, ten ASCII-art na fotce naštěstí není vaše jediná dokumentace :-) ).


Průnikátor (ZIP, 25 kB) - program pro rozvinutí pláště válce protnutého jiným válcem v obecné (mimoběžné) poloze. Výstupem je obrázek typu BMP, který si můžete rovnou vytisknout, vystřihnout a slepit (jenom kruhové podstavy je potřeba dorýsovat ručně).


Měřítková kalkulačka (XLS, 20 kB) - excelovská tabulka s několika užitečnými vzorečky: základní přepočítávání rozměrů, výpočty měřítka při tisku (včetně výpočtu korekce, pokud tisk nevyjde úplně přesně), počítání s DPI a výpočet nastavení měřítka při exportu z AutoCADu do bitmapy. Vytvořeno v Excelu 97. Existuje i v anglické verzi


Vzorník tlouštěk čar pro AutoCAD (ZIP, 5 kB) - protože na monitoru vypadají čáry úplně jinak než po vytištění, je dobré si pro představu vytisknout zkušební stránku. Tento soubor obsahuje DWG se vzorky všech dostupných tlouštěk od 0.0 po 0.8.

Reklamy:
Ronnie.cz - kulturistika, fitness, bojové sporty