Modelářský software

Většina níže uvedených programů je psaná v Turbo Pascalu pro MS-DOS. Pod Windows bez problémů funguje od nejstarších verzí až po XP. Za novější neručím; 32b verze by měly spolupracovat, ale těžko říct. Případné potíže vyřeší emulátor Dosu, třeba DOSBOX nebo DOSEMU. Nebo si prostě z přiložených zdrojových kódů vytáhněte použité algoritmy a přepište si je pro jiné prostředí (a pak se nestyďte pochlubit, ať z toho něco mají i ostatní ;-) ).

Ještě upozornění: desetinná místa v těch dosovských programech oddělujte tečkou, ne čárkou.


Rozvíječ komolých kuželů (ZIP, 7 kB) - ze zadané výšky a průměrů podstav spočítá poloměry a úhel rozvinutého pláště. Foto.


Cool Wheels (ZIP, 7 kB), aneb plastické boky pneumatik snadno a rychle. Ze zadaných rozměrů pneumatiky a požadované tloušťky vyboulení spočítá průměry a úhel prostřihu. Foto.


Windowsí varianta předchozích dvou programů (ZIP, 138 kB) - totéž, ale v grafické podobě. Vytvořil Ed. Foto 1, foto 2.


Válcořez (ZIP, 17 kB) - rozvine plášť válce šikmo seříznutého rovinou. Výstupem je tabulka bodů, podle které si ho narýsujete. Foto.


Průnikátor (ZIP, 25 kB) - program pro rozvinutí pláště válce protnutého jiným válcem v obecné (mimoběžné) poloze. Výstupem je obrázek typu BMP, který si můžete rovnou vytisknout, vystřihnout a slepit (jenom kruhové podstavy je potřeba dorýsovat ručně).


Měřítková kalkulačka (XLS, 20 kB) - excelovská tabulka s několika užitečnými vzorečky: základní přepočítávání rozměrů, výpočty měřítka při tisku (včetně výpočtu korekce, pokud tisk nevyjde úplně přesně), počítání s DPI a výpočet nastavení měřítka při exportu z AutoCADu do bitmapy. Vytvořeno v Excelu 97. Existuje i v anglické verzi.


Vzorník tlouštěk čar pro AutoCAD (ZIP, 5 kB) - protože na monitoru vypadají čáry úplně jinak než po vytištění, je dobré si pro představu vytisknout zkušební stránku. Tento soubor obsahuje DWG se vzorky všech dostupných tlouštěk od 0.0 po 0.8.

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat