Modelářský software

Psáno v pascalu. První dva prográmky běhají v Dosu a Windows od úplně prvních až někam do XP, čistě okenní verze pro novější systémy je zvlášť. Poslední tři obsahují dvě varianty exáčů pro DOS a Windows. Desetinná místa ve všech konzolových programech oddělujte tečkou, ne čárkou.

Rozvíječ komolých kuželů (ZIP, 7 kB) - ze zadané výšky a průměrů podstav spočítá poloměry a úhel rozvinutého pláště. Foto.

Cool Wheels (ZIP, 7 kB), aneb plastické boky pneumatik snadno a rychle. Ze zadaných rozměrů pneumatiky a požadované tloušťky vyboulení spočítá průměry a úhel prostřihu. Foto.

Windowsí varianta předchozích dvou programů (ZIP, 138 kB) - totéž, ale v grafické podobě. Vytvořil Ed. Foto 1, foto 2.

Válcořez (ZIP, 45 kB) - rozvine plášť válce šikmo seříznutého rovinou. Výstupem je tabulka bodů, podle které si ho narýsujete. Foto.

Průnikátor (ZIP, 66 kB) - program pro rozvinutí pláště válce protnutého jiným válcem v obecné (mimoběžné) poloze. Výstupem je obrázek typu BMP, který si můžete rovnou vytisknout, vystřihnout a slepit (jenom kruhové podstavy je potřeba dorýsovat ručně).

Moták (ZIP, 23 kB) - řekne, jak dlouhý proužek papíru budete potřebovat, aby po namotání na trn vytvořil váleček o daném průměru.

Měřítková kalkulačka (XLS, 20 kB) - excelovská tabulka s několika užitečnými vzorečky: základní přepočítávání rozměrů, výpočty měřítka při tisku (včetně výpočtu korekce, pokud tisk nevyjde úplně přesně), počítání s DPI a výpočet nastavení měřítka při exportu z AutoCADu do bitmapy. Vytvořeno v Excelu 97. Existuje i v anglické verzi.

Vzorník tlouštěk čar pro AutoCAD (ZIP, 5 kB) - protože na monitoru vypadají čáry úplně jinak než po vytištění, je dobré si pro představu vytisknout zkušební stránku. Tento soubor obsahuje DWG se vzorky všech dostupných tlouštěk od 0.0 po 0.8.

Reklamy: