Hvězdolet Prométheus


Vystřihovánku nakreslil Jan Rükr, dostupná je na stránkách Aliens Papercraft, měřítko neznámé. Formát BMP. Kresba je přesná a až na pár drobností všechno sedí bez problémů.

Tištěno inkoustem na kancelářský papír a zmenšeno z A4 na A5, slepitelnosti to nijak neuškodilo. Stavba není úplně triviální, tvarování je místy docela divoké. Tady je seznam všech záludností:

Komiksovou raketku by bylo škoda nevyužít k nějakému komiksovému diorámatu. Volba padla na akční scénu "nejdřív otestujme to růžové pole", kde má Prométheus ještě všechny tři raketoplány (o první přijde přesně za 6 vteřin):

Pozadí je z vlnité lepenky polepené čtvrtkou a vybarvené vodovkami, hvězdy jsou vyťupkované bílou temperou. Pomocná nosná konstrukce je ze špejlí, trojhranný nosník nahoře je ze čtvrtky.

Rakety visí na vlasech (tady máme my máničky výhodu). Prométhea nesou dva provlečené napříč pod trupem přesně pod spoji pláště, takže nejsou vidět. Několik dalších ho ze všech stran zajišťuje proti houpání, otočení vzhůru nohama ošetřené není. Oddělený raketoplán visí na dvou zkřížených vlasech.

Kouřová stopa je z vaty načechrané co nejvíc do řídka, plamen je imitován sežmouláním do špičky a nabarvením žlutou a červenou fixou. Na místě kouř drží celá pavučina dalších vlasů (lepilo se to fakt blbě, ale šlo to).

Posledním krokem bylo doplnění bubliny, kterou kosmonauti komentují přibližovací manévr. Je vypreparovaná přímo z příslušného místa komiksu, vytištěná na kanclpapír a zavěšená jak jinak než na vlasech. Bublinkový ocásek drží pohromadě další dva vlasy, asi jako provazový žebřík.

Dioráma v této podobě vydrželo zhruba osm let a objelo celou řadu soutěží výstav, včetně putovních Signálů z neznáma. Vrátilo se mi s mírně povislým kouřem a jedním utrženým stabilizačním vlasem, všechno ostatní přežilo bez problémů. Dá se tedy konstatovat, že herkulem lepené vlasy tvoří spolehlivý a trvanlivý spoj.

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat