Při tvarování boků pneumatik se dá místo slintání použít alkohol.

Je to pravda? Vyzkoušíme!

Obvyklý způsob, jak papír před složitějším tvarováním změkčit, je naslinit ho. Údajně je ovšem možné pohodlně vytvarovat bok pneumatiky tím, že se položí na okraj štamprle naplněné silným alkoholem a pak už se jenom počká, až se vytvaruje sám. To si přímo říká o ověření! Jako testovací vzorek použijeme pneumatiku z extra tvárného kancelářského papíru v kombinaci s tzv. Tatranským čajem, což je slovenský dryák s obsahem etylalkoholu kolem 70%.

T+0:

T+12 h:

Pokud nevidíte žádný rozdíl, je to tím, že tam skutečně žádný viditelný rozdíl není (jenom obsah panáka poněkud zvětral). O tomto mýtu se tedy dá říci jen jedno:

*** BUSTED ***
neboli: zbořen.

Ale co kdyby někoho napadlo použít líh pro tvarování obvyklým, ručním způsobem? Zkusíme to.

Nalevo pro srovnání dvě slepená kola vytvarovaná slintací technikou, napravo dosud placatý kroužek čekající na ověření účinnosti metody alkoholového opojení. Materiál: dvě vrstvy kanclpapíru, slepeno šroubovacím lepidlem značky Koh-i-noor.

Alkohol použijeme ze všech alkoholů ten nejalkoholovatější:

Čistý syntetický líh (toho času uchovávaný v lahvi od něčeho jiného, protože na originální přestalo těsnit víčko).

Jako tvarovací kopyto použijeme to samé, co na předchozí dvě pneumatiky:

To drátěné ouško má kupodivu naprosto ideální průměr. Kdyby vás to zajímalo, tak takováhle síťka se dá koupit v domácích potřebách (je to něco na přikrytí pánve, aby z ní neprskal olej na kuchaře).

Tvarování v plném proudu:

Alkohol hrozně rychle vysychá, musí se nanášet znova a znova a tím se papír zase napůl narovná, takže to chce hodně trpělivosti.

Hotovo:

Docela jsem se divil, ale opravdu to šlo. Bok se mi na jednom konci poněkud rozklížil a je otázka, jestli za to může líh, nebo mnohokrát opakované mordování na kopytu. Celé to trvalo asi třikrát déle než při použití slin, a ještě ty lihové výpary okolo... kdybych si měl vybrat, určitě u alkoholu nezůstanu :-).

Teď tedy co z toho pro nás vyplývá. Dá se alkohol použít pro změkčení papíru? Ano. Je to technika vhodná pro každodenní používání? Ne. Takže závěr:

*** PLAUSIBLE ***
neboli: teoreticky možné

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat