Vteřinové lepidlo v čajové svíčce schne pomaleji než na jiném povrchu.

Je to pravda? Vyzkoušíme!

Nejdůležitější je vybrat dostatečně široké spektrum vzorků "jiných povrchů":

Zleva: modelína, čajová svíčka, telefonní karta, odmaštěné hliníkové víčko od másla, plastová přezka z batohu, skleněné zrcátko. Dole uprostřed je sekundové lepidlo značky Sekundové Lepidlo, které k experimentu použijeme. Teplota v místnosti kolísá někde okolo 20°C.

T+0

Na každý testovací povrch byly kápnuty přesně tři kapky lepidla.

T+1h

Loužička v modelíně začíná u okrajů pomaloučku zasychat. Loužička na plastu plast mírně naleptává a zasychá kupodivu odspodu. Ostatní vzorky jsou stále plně tekuté.

T+3h

Modelínové jezírko pokračuje v zasychání. Naleptání černého plastu se dramaticky šíří a něco podobného se v menším měřítku začíná objevovat i na telefonní kartě. Na vosku je tekuto, na hliníku taktéž a na zrcátku jakbysmet, jenom se mi na něj nedaří zaostřit.

T+4h

V modelíně je vteřiňák prakticky suchý, jenom kdesi pod povrchem ještě trochu pruží. Na plastové přezce si zasychající lepidlo modeluje abstraktní obrazce připomínající šedou kůru mozkovou. Kapka na telefonní kartě přezku usilovně dohání, ale jde jí to pomaleji. Dávce na skle začíná schnout úzký proužek kolem okraje. Na kovu a na vosku je to nuda, stále se nic neděje.

T+5h

Vzorek v modelíně pokračuje v tvrdnutí, v závěsu za ním následuje černý plast a po něm pestrobarevná karta. Hladina už se zkrabatila i kapce na hliníkovém podkladě, na skle pokračuje postupné rozšiřování tuhnoucího okraje kapky. Ve svíčce stále tekuto.

T+6h

Na modelíně lepidlo definitivně dotvrdlo. Na plastových podkladech je měkké už jenom kdesi hluboko, zvenčí to pod lupou vypadá jako propletená hromada nanočervů snímaná elektronovým mikroskopem :-). Na hliníku to od hladiny postupně zasychá, rozšiřující se okraj kapky na skle začíná připomínat oční duhovku. Svíčka... pořád nic. To snad není možné!

T+7h

Zatímco na celém bojišti probíhá tvrdnutí (a v případě zrcátka zužování "duhovky"), kapka ve svíčce stále vzdoruje. Odvážil jsem se do ní šťouchnout nehtem; je znatelně hustší než na začátku, ale stále tekutá a bez škraloupu.

T+7h:30min

Na kapce ve svíčce se možná objevuje zárodek tenoučkého škraloupku. Ale možná to je jenom prach.

T+13h:30min

Ve svíčce stále tekuto, i když husto.

T+22h

Lepidlo ve svíčce je ještě měkké, ale na lepení už to není. Takže končíme.

Když jednotlivé podložky seřadíme od nejrychlejšího zasychání po nejpomalejší, dostaneme následující posloupnost:

modelína, plasty, kovy, sklo, vosk (parafín)

O tom, že nejpomaleji schne lepidlo v čajové svíčce, tedy můžeme směle prohlásit:

*** CONFIRMED ***
čili: potvrzeno

Někde v neprobádaných koutech vesmíru možná existuje ještě lepší materiál, ale to už mě netrápí.

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat