Srovnání různých typů papíru

Napsal Jiří (ne tenhle, ani tenhle - ještě další :-) ) na základě svých osobních zkušeností s fotopapírem. Někdo jiný samozřejmě může mít zkušenosti odlišné.

Zkušební tisk

  1. Tisk inkoustem na obyčejný papír 160 g/m2
    Barevná plocha je celkem kvalitní. "Celkem" znamená, že plocha je poseta velmi drobnými tečkami způsobenými asi horší kvalitou obyčejného papíru - podobně jako po barevném kopírování. Kapka vody po sobě zanechá malý flek.
  2. Tisk inkoustem na matný fotopapír 180 g/m2
    Barevná plocha je perfektní. Papír po tisku není nijak zvlněný. Nic se neloupe. Kapka vody nezanechá žádnou stopu. Co mě překvapuje je jakási tvárnost, vláčnost a hebkost fotopapíru. Když se vezme do ruky, zdá se, že gramáž je 80 a ne 180. Měření tloušťky posuvným měřítkem dokazuje, že jde opravdu o 180 g/m2. Když se oba papíry (obyč. 160 a foto 180) chytnou za okraj do prstů, ohne se fotopapír do svislé polohy. Obyčejný papír více drží tvar. Obávám se, aby tato tvárnost nebyla problémem - že by se díly mohly samy o sobě deformovat, bortit a nedržely by tvar. Toto ještě musím vyzkoušet. Spotřeba inkoustu je v obou případech minimální - to mě příjemně překvapilo.

Když model vytisknu na obyčejný papír, bude vypadat jako olétaný. Na fotopapíru jako po vytažení z výrobní haly.

První střih do fotopapíru 180 g/m2

Zkušebně jsem vystřihl jeden dílek trupu. Papír klade nůžkám poměrně velký odpor. Malé díly už nejsou tak ohebné jako celý list, mé obavy týkající se borcení se tedy nepotvrdily. Papír je dobře tvarovatelný, nic se neloupe a lepidlo na něm bude zřejmě držet dobře. Ještě včera jsem si myslel, že budu muset koupit papír 200 g/m2. Teď zjišťuji, že to už by bylo "prkno".

Porovnání gramáží a tlouštěk

Gramáž [g/m2]Druh papíruNaměřenoTloušťka papíru [mm]
24tenký papír0,3 mm / 10 vrstev0,03
80běžný kancelářský papír0,7 mm / 8 vrstevcca 0,1
120běžný papír1,25 mm / 8 vrstevcca 0,15
160běžný papír1,6 mm / 8 vrstev0,2
180matný fotopapír1,7 mm / 8 vrstevcca 0,2
200výkres2,0 mm / 8 vrstev0,25

Tloušťky jsem měřil posuvným měřítkem (šuplérou), vždycky několik vrstev najednou a tloušťku jedné jsem získal dělením - je to přesnější než měření jedné vrstvy. Pokud jsem nějakou gramáž neznal, vypočítal jsem ji trojčlenkou a zaokrouhlil.

Orientační ceny fotopapírů (listopad 2010)

Gramáž pod 170 se prý nedělá, nad 200 je jich celá řada.

Matného fotopapíru 170 měli v Tescu plný regál. Pololesklý a lesklý papír byl téměř vyprodaný. Když jsem se ptal proč (zda ten matný není nekvalitní), bylo mi řečeno, že ne, že lidé na fotky kupují více ten lesklý a tlustší.

(Ne)stálost tisku

Pozor, zrada. Fotopapír (alespoň ten, který jsem měl k dispozici) po roce výrazně změnil barvu. A to nebyl vystaven přímému slunci, jen běžnému světlu. Změna barvy je daleko výraznější než u běžných papírů a papírů z barevné kopírky.

porovnání vybledlosti barev

Oba vzorky byly před rokem vytištěny na stejný fotopapír, jenom v trochu jiném měřítku. Ten nahoře vůbec nepřišel do kontaktu se světlem - list byl celou dobu ve složce. Ten dole ležel po celou dobu volně na světle (ne na přímém slunci). Částečně jej stínil monitor PC a tak lze pozorovat, že vyblednutí není úplně rovnoměrné. Na té fotce to až tak nevypadá, ale ve skutečnosti je rozdíl velmi výrazný.

Myslím, že to je docela závažný nedostatek. Možná by pomohlo model přelakovat, nevím, to jsem nezkoušel. Větší zkušenosti možná mají ti, co si na fotopapír tisknou fotky. Ale fotka je v albu a model ve vitríně, na světle a prachu.

Po této zkušenosti bych asi volil tisk na obyčejný papír vetší gramáže (160). Ale jinak se s fotopapírem pracuje (stříhání, tvarování,...) velice dobře. A než vybledne, barvy vypadají věrohodně.

Reklamy: