Tatra OA vzor 30

1:100

porovnání s původní vystřihovánkou zátiší s klasickým miniboxem ve stejném měřítku

První modýlek ze série československé vojenské techniky od R. Vyškovského, vydalo Abc.

Neobvyklé měřítko 1:50 mě neoslovilo, tak jsem si vystřihovánku zmenšil na 1:100 a vytiskl na obyčejný kancelářský papír. Kola jsou lepená jako obvykle metodou smotaných proužků, věž natupo; obojí je samozřejmě otočné. Osy kol jsou z prskavkových drátků, do kol jsou lepené chemoprénem. Původní přední náprava je nahrazená papírovou trubičkou, aby kola nedrhla o blatníky. Světla jsou z původních trubiček, ale místo papírových "skel" mají kapku herkula. Hlavně kulometů měly být obě stejné, ale předělávat už to nebudu. Retušováno fixami.

1:300

Jen tak ze zvědavosti, kam až se dá s miniaturizací dojít, jsem vystřihovánku zmenšil ještě o další stupeň. V počítači jsem ještě provedl dvě malé úpravy: zabarvení bílého místa na čele kapoty (má být hnědé) a u těch krabic nad zadními blatníky připojení oddělených zkosených konců ke zbytku krabice (líp se to pak lepí, doporučuji i pro větší měřítka). Kola jsou jenom podlepené vnější disky a netočí se. Dveře, poklopy a blatníky jsou jenom z jedné vrstvy papíru a ty nejmenší krytky a světla jsem vypustil úplně, stejně už ani nebyly vidět. Dno podvozku je trochu zjednodušené (bez ohybů) a přilepené natupo.

Při stavbě (hlavně vyřezávání dílů) jsem používal přípravek narychlo vyrobený z velké lupy a kartonové konstrukce, který umožnil pracovat oběma rukama a zároveň koukat skrz lupu. Jediný problém byl s osvětlením, lampička by musela být až někde pod čočkou. Ideální jsou v tomhle ohledu speciální lampičky s kruhovou zářivkou a lupou uprostřed, ale tou dobou jsem ještě nevěděl, že něco takového existuje.

Zpět

Reklamy:
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat